leatherface has logged 60 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Drama at the Puppets' House

Drama at the Puppets' House

1908
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Humorous Phases of Funny Faces

Humorous Phases of Funny Faces

1906
×
Edit this entry  
29
Mary Jane's Mishap

Mary Jane's Mishap

1903
×
Edit this entry  
29
As Seen Through a Telescope

As Seen Through a Telescope

1900
×
Edit this entry  
29
Grandma's Reading Glass

Grandma's Reading Glass

1900
×
Edit this entry  
29
Let Me Dream Again

Let Me Dream Again

1900
×
Edit this entry  
29
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
Edit this entry  
29
Woman Walking Downstairs

Woman Walking Downstairs

1887
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Child Bringing Bouquet to Woman

Child Bringing Bouquet to Woman

1886
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Torch Dance

The Torch Dance

1909
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
29
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★★
Edit this entry  
29
History of a Crime

History of a Crime

1901
×
Edit this entry  
28
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mind Candy

Mind Candy

2015
×
½
Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
Edit this entry  
18
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
Edit this entry  
18
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
17
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
El Futuro es Nuestro

El Futuro es Nuestro

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry