RSS feed for ayoade
  • Hichki

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Peter Rabbit

    ★★★★

  • A Futile and Stupid Gesture

    ★★★½

  • The Post

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★½

  • Gerald's Game

    ★½

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • It

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Suburbicon

    ★½

  • Darkest Hour

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • The House

    ★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★★

  • Everything, Everything

    ½

  • Tokyo Project

    ★½

  • Life

    ★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★½

  • Everything

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★½

  • Inferno

    ★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Split

    ★★★★½

  • Jackie

    ★★★★½

  • Lion

    ★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

  • La La Land

    ★★★★½

  • Ghostbusters

  • Dear Eleanor

    ★★★

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Loving

    ★★★★

  • I, Daniel Blake

    ★★★★★

  • Money Monster

    ★★★

  • The Boss

    ★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • Kapoor & Sons

  • Don't Breathe

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

  • Sisters

    ★★★

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • The Big Short

    ★★★½

  • Haraamkhor

  • Burnt

    ★★★

  • Crimson Peak

    ★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • People, Places, Things

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Paper Towns

    ★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★½