2017

azathought azathought’s year in review

azathought’s highest rated films

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★½

  • The Farthest

    ★★★★½

  • War Dogs

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Star Trek

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★

  • Despicable Me 3

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Scott Pilgrim vs. the World

Jan 6

Most Watched

The Lego Batman Movie

twice

Last Film

Molly's Game

Dec 24

Genres, Countries & Languages

Action
21 films
Adventure
16 films
Sci Fi
14 films
Comedy
13 films
Fantasy
12 films
Drama
12 films
Crime
7 films
Family
7 films
Romance
6 films
Thriller
6 films
USA
37 films
UK
5 films
France
3 films
Ireland
3 films
Canada
3 films
Denmark
2 films
Germany
2 films
China
2 films
Hong Kong
1 film
English
39 films
Russian
5 films
German
3 films
French
3 films
Spanish
3 films
Romanian
2 films
Hungarian
1 film
Hindi
1 film
Chinese
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

azathought’s most liked review

Scott Pilgrim vs. the World

★★★★

Spouse loved this. Held up well, though one wondered why all the video game stuff is around given that Scott doesn't really play any video games other than DDR, he seems more into music. Perhaps a 22-year-old playing video games was not cool enough for 2010?

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Farthest
Average weighted rating:

3.8

Films watched in 2017

  • Molly's Game
  • Bright
  • The Shape of Water
  • The Avengers
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Farthest
  • Despicable Me 3
  • Gone in Sixty Seconds
  • The Lego Batman Movie
  • Jodorowsky's Dune
  • The Lego Movie
  • Thor: Ragnarok
  • Baby Driver
  • John Wick
  • Wonder Woman
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Beauty and the Beast
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • All the President's Men
  • Assassin's Creed
  • The Other Guys
  • The Secret Life of Pets
  • The Hangover
  • Passengers
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • The Lobster
  • War Dogs
  • Spotlight
  • Doctor Strange
  • The Lego Batman Movie
  • Arrival
  • Sully
  • Captain America: Civil War
  • Suicide Squad
  • La La Land
  • Scott Pilgrim vs. the World

Highly rated films azathought missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • One Cut of the Dead
  • Get Out

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more