• Dunkirk

  • Blair Witch

    ★★

  • Train to Busan

    ★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Spectre

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Tomorrowland

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★½

  • World War Z

    ★★★

  • Man of Steel

    ★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★½

  • Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

    ★½

  • My Week with Marilyn

    ★★★½

  • Warrior

    ★★★★

  • Cowboys & Aliens

    ★★★½

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★

  • X-Men: First Class

    ★★★½

  • Thor

    ★★★½

  • True Grit

    ★★★★½

  • Avatar

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Watchmen

    ★★★★

  • Dead Snow

    ★★½

  • The Hurt Locker

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Trick 'r Treat

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • A History of Violence

    ★★★½

  • Brokeback Mountain

    ★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★★½

  • City of God

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Gladiator

    ★★★½

  • The Road Home

    ★★★★

  • Braveheart

    ★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Deep Red

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★½