RSS feed for azizr

azizr has logged 103 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marriage of the Blessed

Marriage of the Blessed

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lamerica

Lamerica

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burn!

Burn!

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
Read the review Edit this entry  
22
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Traveler's Longing to Pray

The Traveler's Longing to Pray

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
Read the review Edit this entry  
09
The Extras

The Extras

1993
×
Read the review Edit this entry  
08
Into the White

Into the White

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
Read the review Edit this entry  
05
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
S1m0ne

S1m0ne

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Kite Runner

The Kite Runner

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lolita

Lolita

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry