Sort by

⠀ has logged 51 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★
Edit this entry  
27
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Edit this entry  
26
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wings

Wings

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
7 Days in Havana

7 Days in Havana

2012
×
½
Edit this entry  
24
Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★½
Edit this entry  
23
Ida

Ida

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Confessions

Confessions

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Destino

Destino

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Leto

Leto

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Amor Fati

Amor Fati

2020
×
½
Edit this entry  
12
Me and You

Me and You

2012
×
½
Edit this entry  
12
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Samsara

Samsara

2011
×
Edit this entry  
06
The Friends

The Friends

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1968
×
★★★½
Edit this entry  
04
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Revenant

The Revenant

2015
×
Edit this entry