bilge has logged 76 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
De Djess

De Djess

2015
×
Edit this entry  
13
Left Bank

Left Bank

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
06
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
04
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
03
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
01
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
Edit this entry  
01
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crash

Crash

1996
×
Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
26
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
Edit this entry  
26
Ms .45

Ms .45

1981
×
Edit this entry  
26
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
Edit this entry  
25
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
Edit this entry  
25
Butterfly

Butterfly

1974
×
Edit this entry  
24
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Return

The Return

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
Read the review Edit this entry  
22
Juliet in Paris

Juliet in Paris

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Silent Day

A Silent Day

2003
×
Edit this entry  
21
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
Edit this entry  
21
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Temptation of St. Tony

The Temptation of St. Tony

2009
×
Edit this entry  
18
Gemini

Gemini

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Mustang

Mustang

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
Read the review Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Read the review Edit this entry  
10
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
Dizziness

Dizziness

2001
×
Edit this entry  
07
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry