Sort by

Benjamin Patrick has logged 128 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★½
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
Edit this entry  
23
The St. Valentine's Day Massacre

The St. Valentine's Day Massacre

1967
×
★★
Edit this entry  
22
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Edit this entry  
21
Golden Needles

Golden Needles

1974
×
Edit this entry  
19
Western

Western

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Edit this entry  
14
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★
Edit this entry  
10
Avengement

Avengement

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★
Edit this entry  
08
November

November

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Margaret

Margaret

2011
×
★½
Edit this entry  
07
Jauja

Jauja

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
Edit this entry  
05
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Smash Palace

Smash Palace

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Outlaw Blues

Outlaw Blues

1977
×
★★
Edit this entry  
24
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★½
Edit this entry  
23
El Dorado

El Dorado

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Love Story

Love Story

1970
×
★★
Edit this entry  
22
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★★
Edit this entry  
22
East Side, West Side

East Side, West Side

1927
×
★★★½
Edit this entry  
20
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★
Edit this entry  
15
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Show

The Show

1927
×
★★★
Edit this entry  
13
Under the Bridges

Under the Bridges

1946
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1923
×
★★
Edit this entry