Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Run Hide Fight

Run Hide Fight

2020
×
Edit this entry  
18
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Juno

Juno

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Edit this entry  
10
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★½
Edit this entry  
08
Hostel

Hostel

2005
×
★½
Edit this entry  
07
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Dungeonmaster

The Dungeonmaster

1984
×
★★½
Edit this entry  
04
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
03
Joe Hill

Joe Hill

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★½
Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★
Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★½
Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Countdown

Countdown

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry