Sort by

b_merc has logged 22 entries for films during December 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry