RSS feed for Bam
  • Tokyo Story

    Tokyo Story

    ★★★★★

    Pure. Nostalgic. Mesmerizing. Tokyo Story tells a simple yet profound story about parenthood, family, and mortality, its melancholic joy and beautiful sorrow, through soulful intimacy and delicate intricacies that somberly resonates from the opening credits to its ending. Masterpiece.

  • Ju-on: Origins

    Ju-on: Origins

    ★★★

    For someone who hasn't seen any of the Ju-On films, the show is interesting and intriguing enough to keep me invested till the end. From qhat I've seen and compared to what I've read, I think it's cool how it deviated from the franchise and tell a story about mostly its own thing: sexual abuse, unresolved trauma, with surprisingly real and bleak background about real, actual events that happened that keep the show grounded and terrifying as hell. I appreciate the lack of unnecessary jump scares and how filmmakers use clever tricks, imagery and tense atmosphere to deliver.

  • The Kleptocrats

    The Kleptocrats

    ★★★

    The Kleptocrats would seem to work better as a mini-series. The 2018 documentary features huge cast of larger than life characters and intriguing global conspiracy but arguably fails to dive deep into its main issue, only scratching the surface of what would have been a wilder ride than it is. Everyone gets their fair share in the spotlight, but their stories spread too thin and result in a documentary feature that ultimately lacks focus and satisfying conclusion.

  • Vivarium

    Vivarium

    ★★

    Yeah we get it. Marriage is bad. Raising a child sucks. Housing market is a scam. Modern notion of consumerist family-building is destructive.

  • Charlie and the Chocolate Factory

    Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★½

    I have long despised kid movies and from the outlook, even with Burton's name attached as director, I had steered clear of this film for many years than I could count. But to my surprise, the film packs enough heart to actually made me feel a lil bit something. Depp under deep prosthetics is almost unrecognizable, if no one tells me, I wouldn't know it's him to be honest. He's a hell lot of fun, probably one of my favorite performances from him too.

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★

    Damn bro my country actually has a good movie for once.

  • Emma.

    Emma.

    ★★★½

    Nice

  • A Hidden Life

    A Hidden Life

    ★★★

    Not a big fan of Terrence Malick at all. Saw Song to Song a few years ago and I think it's probably one of the most pretentious, overly stretched, snobbish things I've ever seen (I'm sorry!). So when I heard about A Hidden Life, to many people, is a return to form for the guy, I was willing to give him a chance. This time I came somewhat prepared. I'd been looking into his style, his filmography, his signature techniques…

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★★

    Saying a Spike Lee's film is political is like saying water is wet. The new Netflix Original Spike Lee Joint is a masterful combination of 80s anti-war film, reminiscent of the very obvious Coppola's Apocalypse Now, and his trademark snappy, energetic racially driven drama. Lee is unapologetic, blunt and bold, as his film confronts head-on the trauma of Vietmam War and the contemporary discussion of White American values. I honestly am not that familiar with Lee's filmography, but I wish…

  • Vertigo

    Vertigo

    ★★★★

    Not gonna lie, I dozed off a bit during the first half, but when the second half kicked it it finally reminded me of the Hitchcock I so love from Psycho. It's the kind of film that doesn't exactly wow you the second the credits roll, but the one you kinda have to let it sit for a while to be appreciated. Aside from the revolutionary dolly zoom, I think its critique of male gaze and women as objects of desire for male fantasy is so ahead of its time.

  • The Goonies

    The Goonies

    ★★★½

    For a film I'd never seen, Goonies feels so oddly nostalgic to me. Richard Donner perfectly encapsulated childhood's comradery and the sense of adventure family features today seem to lack.

    But all that aside, Chunk has the most punchable face I've ever seen among horrible kid actors, sorry man, and Data needs to shut the fuck up.

  • The Blackcoat's Daughter

    The Blackcoat's Daughter

    ★★★

    Excellent choice sir, i heard you love a slow burn atmospheric gut wrenching bone chilling character driven kino.