Babak has logged 334 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
London Road

London Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
All Three of Us

All Three of Us

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fatmah

Fatmah

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
De Palma

De Palma

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
23
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
For Love's Sake

For Love's Sake

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Le Bal

Le Bal

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Babes on Broadway

Babes on Broadway

1941
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Gold Diggers of 1935

Gold Diggers of 1935

1935
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Gigi

Gigi

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
Poor Little Rich Girl

Poor Little Rich Girl

1936
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
High Society

High Society

1956
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read prior review Edit this entry