RSS feed for Tom

Tom has logged 293 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beginning : Making 'Episode I'

The Beginning : Making 'Episode I'

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Edit this entry  
25
Doctor Who: The Husbands of River Song

Doctor Who: The Husbands of River Song

2015
×
★½
Edit this entry  
24
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
David

David

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
07
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
05
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
Edit this entry  
02
Candy Jar

Candy Jar

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Best of Enemies

The Best of Enemies

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
Edit this entry  
22
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Search for the Saddest Punt in the World

The Search for the Saddest Punt in the World

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Mennonite of the Living Dead

The Mennonite of the Living Dead

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Is the Message, The Message Is Death

Love Is the Message, The Message Is Death

2016
×
Edit this entry  
18
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry