2019

ᴄᴏᴜɴᴛ ᴅʏᴋᴇᴄᴜʟᴀ ᴄᴏᴜɴᴛ ᴅʏᴋᴇᴄᴜʟᴀ’s year to date

ᴄᴏᴜɴᴛ ᴅʏᴋᴇᴄᴜʟᴀ’s highest rated films

  • Suddenly in the Dark

    ★★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Angel's Egg

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Peking Opera Blues

    ★★★★★

  • Tag

    ★★★★★

  • The Wailing

    ★★★★★

  • Stoker

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Manichitrathazhu

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Shirkers

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 345 Films watched
  • 34.5 Average per month
  • 8 Average per week

Milestones

First Film

Funny Games

Jan 1

Most Watched

Us

3 times

Avengers: Endgame

twice

Get Out

twice

Last Film

Wounds

Oct 18

Genres, Countries & Languages

Drama
217 films
Thriller
77 films
Comedy
77 films
Horror
65 films
Action
63 films
Romance
58 films
Crime
45 films
Sci Fi
33 films
Mystery
32 films
Fantasy
31 films
USA
150 films
Japan
57 films
South Korea
44 films
France
36 films
UK
29 films
Italy
15 films
Hong Kong
14 films
Germany
12 films
China
11 films
Australia
7 films
English
197 films
Japanese
63 films
Korean
46 films
French
33 films
Chinese
20 films
Spanish
20 films
German
17 films
Italian
15 films
Cantonese
11 films
Russian
8 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 127 Added 137

Watchlist

Stars

Directors

Crew

ᴄᴏᴜɴᴛ ᴅʏᴋᴇᴄᴜʟᴀ’s most liked review

Captain Marvel

★★★½

→ added to list superhero movies ranked

best origin movie in the MCU (note that Black Panther was not an origin movie) that does so right by its titular hero.
fans of the comics know how complicated Carol Danvers’ journey to greatness was, and they are aware of the burden of sexist and downright…

More reviews

ᴄᴏᴜɴᴛ ᴅʏᴋᴇᴄᴜʟᴀ’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Hellboy
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

A Rose with Thorns

Films watched in 2019

  • Wounds
  • The Demon
  • Zama
  • Fatal Frame
  • Sweetheart
  • Little Monsters
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • A Bride for Rip Van Winkle
  • The Boxer's Omen
  • Judy
  • Joker
  • The Face of Another
  • Pitfall
  • Sepet
  • Vampirella
  • Crawl
  • Paradise Hills
  • Bliss
  • Manichitrathazhu
  • Cutie Honey
  • Woman in the Dunes
  • Maybe Tomorrow
  • Yes or No
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Ad Astra
  • Hustlers
  • A Silent Voice
  • Savage X Fenty Show
  • Beyoncé Presents: Making The Gift
  • Shirkers
  • The Dead Don't Die
  • Esther and the King
  • Shadow
  • Marvel Rising: Heart of Iron
  • Tone-Deaf
  • Travis Scott: Look Mom I Can Fly
  • Skiptrace
  • Texas Lady
  • Fighting with My Family
  • Vita & Virginia
  • Cleopatra Jones and the Casino of Gold
  • Cleopatra Jones
  • Sheba, Baby
  • Scream Blacula Scream
  • The Big Doll House
  • Friday Foster
  • Foxy Brown
  • Coffy
  • Parasite
  • Matilda
  • Coraline
  • No Country for Old Men
  • Fargo
  • Pariah
  • Bessie
  • B.A.P.S.
  • Ratcatcher
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Trash Fire
  • Suburban Gothic
  • D.E.B.S.
  • Eve's Bayou
  • George Washington
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • Bring the Soul: The Movie
  • The Matrix
  • Blade of the Immortal
  • Joy
  • OtherLife
  • Seoul Searching
  • Elisa & Marcela
  • The Breadwinner
  • Whale Rider
  • Morocco
  • Ganja & Hess
  • The Souvenir
  • Hapkido
  • Enter the Dragon
  • Jackie Brown
  • Death Proof
  • Reservoir Dogs
  • Fire
  • Ash Is Purest White
  • Picnic at Hanging Rock
  • But I'm a Cheerleader
  • Batman: Hush
  • A Page of Madness
  • The Gold Rush
  • The Great Dictator
  • Midsommar
  • The Lion King
  • Midori
  • The Kid
  • The Daughters of Kim's Pharmacy
  • A Hard Day
  • A Devilish Murder
  • The Stone Wedding
  • The Seaside Village
  • City Lights
  • Ward
  • Declaration of Fools
  • 301, 302
  • Suddenly in the Dark
  • Barbarella
  • Chilsu and Mansu
  • Take Care of My Cat
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • The Pollen of Flowers
  • The Housemaid
  • House on the Sand
  • One Way or Another
  • Hope
  • Aimless Bullet
  • Spider-Man: Far from Home
  • My Sassy Girl
  • The Chaser
  • Anima
  • Yesterday
  • Men in Black: International
  • Poetry
  • Rafiki
  • Fast Color
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • The Good Girls
  • Secret Sunshine
  • The World of Us
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Oasis
  • Peppermint Candy
  • Green Fish
  • A Bittersweet Life
  • On the Beach at Night Alone
  • Castaway on the Moon
  • The Surrogate Woman
  • 3-Iron
  • The Saragossa Manuscript
  • Little Forest
  • A Story of Hong Gil-dong
  • A Rose with Thorns
  • Always Be My Maybe
  • The Man Who Feels No Pain
  • Desert Hearts
  • Madam White Snake
  • Tomboy
  • Girlhood
  • Aladdin
  • Booksmart
  • The Perfection
  • Water Lilies
  • Furie
  • Salt of This Sea
  • Himizu
  • Strange Circus
  • The Wandering Earth
  • The Boy Who Harnessed the Wind
  • See You Yesterday
  • One Cut of the Dead
  • Birds of Passage
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Guilty of Romance
  • Hero
  • Spider Lilies
  • Calamity Jane
  • Vengeance Is Mine
  • Rififi
  • Pokémon Detective Pikachu
  • I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians
  • Touch of Evil
  • Saving Face
  • Gozu
  • Tell It to the Bees
  • Women Without Men
  • Greta
  • Long Shot
  • No Regrets for Our Youth
  • Modern Times
  • A Trip to the Moon
  • Tokyo Drifter
  • Through a Glass Darkly
  • Eraserhead
  • Avengers: Endgame
  • Little Woods
  • Solaris
  • Blazing Saddles
  • Pumzi
  • Branded to Kill
  • The Passion of Joan of Arc
  • Wings of Desire
  • Tales of the Night
  • Diabolique
  • Black Orpheus
  • The Battle of Algiers
  • The Watermelon Woman
  • Funeral Parade of Roses
  • Avengers: Endgame
  • Dead Leaves
  • High Life
  • Hellboy
  • Excision
  • Memories of Matsuko
  • Someone Great
  • Birdshot
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

See all 345

Highly rated films ᴄᴏᴜɴᴛ ᴅʏᴋᴇᴄᴜʟᴀ missed

  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • For Sama
  • The Irishman
  • The Farewell

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more