Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
10
Vagabond

Vagabond

1985
×
Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Edit this entry  
06
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
29
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
Edit this entry  
29
Doctor Who: The Husbands of River Song

Doctor Who: The Husbands of River Song

2015
×
Edit this entry  
09
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Edit this entry  
11
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
Edit this entry  
11
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
Edit this entry  
04
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
Edit this entry  
28
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Who: Deep Breath

Doctor Who: Deep Breath

2014
×
Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
AEW Revolution 2021

AEW Revolution 2021

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry