jean has logged 441 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Alps

Alps

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★
Edit this entry  
29
The Silence

The Silence

1963
×
★★★
Edit this entry  
28
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shame

Shame

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Edit this entry  
25
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Edit this entry  
24
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★½
Edit this entry  
17
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry