jean has logged 53 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moon

Moon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Edit this entry  
11
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry