Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Visitor from the Future

The Visitor from the Future

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Grave Robbers

Grave Robbers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kids vs. Aliens

Kids vs. Aliens

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Comet

Comet

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silent Madness

Silent Madness

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
Edit this entry  
17
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Read the review Edit this entry  
26
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
Edit this entry  
07
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry