Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Day of Destruction

The Day of Destruction

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Double

The Double

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Burnt Money

Burnt Money

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
The River

The River

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Flic

Flic

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The House

The House

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dorohedoro

Dorohedoro

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mobile Suit Gundam

Mobile Suit Gundam

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry