• Encanto

    Encanto

    ★★★½

    Well on the rewatch I thought it was much better. There were so many little things I missed the first time round, but I really only had like 50% of my attention on it cause I was doing school so I guess that’s why I didn’t enjoy it as much the first time. This watch made me cry quite a few times. Like the scene with Antonio walking up to get his gift- ah my heart, that was so sweet🥺…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I live for the Andrew Garfield in this film.

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★★

    Broskissss, I’m backkkkkkkk. Sorry I haven’t been active, this has been a very very crazy past couple of months. Gonna try and review more often but can’t promise I’ll be super active. I also haven’t watched many movies lately so I don’t have a lottt to review. 

    I got to see this in theaters last night which was epic, sadly missed Spirited Away but I hope to see Castle in the Sky and Totoro. It was a pretty great experience,…

  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    I watched this... for the most part. I’m not gonna actually rate it cause my attention wasn’t fully on it, but I would like to log it cause I did watch most of it and probably won’t ever actually watch it again. Didn’t like it that much, it felt soooooooo long and I don’t know why. 

    What movie felt like it just kept going on and on for you?

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia!

    ★★★

    Aw man, I wishhh I liked it as much as I remember. Now don’t get me wrong it was still enjoyable, I love all the songs which was what was really keeping me watching the movie. It was just weird. I just found it lacked a lot, I was just missing something from it. I wanted more story, more with the characters. Idk that might just be me, I just wanted more from it that I remember being there last…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    On this watch I decided to finally move it up to a five. I love this movie so much, and I honestly don’t think it will ever get old. It really does make me wanna watch more whodunnit murder mystery movies. So if you guys know any you love let me know cause I’d love to watch it lol. I am constantly quoting this movie. I’ve realized lately that I sometimes have to stop myself from quoting different movies when…

  • From Up on Poppy Hill

    From Up on Poppy Hill

    ★★★★★

    It’s been a while since I’ve seen this film (I last watched it in May lol) so when the movie started and the first song started playing I already had a smile on my face. I literally think I could watch this movie fifty times and I’d never get bored of it, it is just such a fun watch and the soundtrack just makes you kinda dance along the whole time. And since it is a Studio Ghibli movie you…

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★★

    Happy birthday to the one and only Andrew Garfieldddddd!!!! We decided to watch this since it is his birthday, we skipped a bunch of the parts that did not have Andrew in it because why would you want to watch those scenes.
    Why the heck do they start singing in the background for the first scene Electro and Spider-Man, the one after him and Gwen went get ice cream. It just makes no sense whatsoever, i just don’t understand......
    Overall…

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film feels way too rushed, they could have done soooo much more with his father. I think that could have been cool, but instead they had the scene in the abandoned train and that was it. No more explanation or anything. There was too much going on and it was all just somewhat sloppy, the villains were all not amazing. The only thing that kept me enjoying the film was Andrew Garfield, I feel like they truly wasted his…

  • Only Yesterday

    Only Yesterday

    ★★★★★

    Only Yesterday tells the story of Taeko, who is a 27 year old girl. She is taking a trip into the past, (kinda) rethinking things that happened to her when she was younger. She revisits all these feelings. While this is happening, she is also taking a trip to a farm because she just wanted to work with her hands. Do some farm work. Get out of the city. When she gets to the farm, she befriends Toshio, they definitely…

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★

    *the dragon starts talking* 
    Me: Oh no guys this is bad

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    On the third watch, it just got even better. I just wanna watch it again and again. I feel like even if I’ve seen it twenty times I could still watch it. It’s such a fun film. Ransom in the beginning is the obviously your initial thought in who killed Harlan, (at least he was for me) cause he is the ‘black sheep’ of this family. But they steer you off that course with many things, like how he left…