Sort by

backstreetsback has logged 117 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
The Last Time I Saw Macao

The Last Time I Saw Macao

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Passion

Passion

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Chantal Akerman, From Here

Chantal Akerman, From Here

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Carlos

Carlos

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The New Land

The New Land

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★½
Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Edit this entry  
08
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Edit this entry  
03
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sleep, My Love

Sleep, My Love

1948
×
★★★
Edit this entry  
30
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
Edit this entry  
11
The Liar

The Liar

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry