Sort by

Rafael has logged 65 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Edit this entry  
31
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Edit this entry  
31
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Hurry Sundown

Hurry Sundown

1967
×
★★½
Edit this entry  
29
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★
Edit this entry  
29
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Viper Club

Viper Club

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Wild

Wild

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Edit this entry  
26
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ismael's Ghosts

Ismael's Ghosts

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lawless

Lawless

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★
Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Woman with Red Boots

The Woman with Red Boots

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
One Red Nose Day and a Wedding

One Red Nose Day and a Wedding

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★½
Edit this entry  
14
The Adderall Diaries

The Adderall Diaries

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Serenity

Serenity

2019
×
★
Edit this entry  
13
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry