Sort by

Richard has logged 460 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Minions

Minions

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Power of Grayskull: The Definitive History of He-Man and the Masters of the Universe

Power of Grayskull: The Definitive History of He-Man and the Masters of the Universe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Presto

Presto

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse

Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Smiley's People

Smiley's People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smiley's People

Smiley's People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Smiley's People

Smiley's People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Smiley's People

Smiley's People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Smiley's People

Smiley's People

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Smiley's People

Smiley's People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Agatha and the Midnight Murders

Agatha and the Midnight Murders

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Starey Bampire

The Starey Bampire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Talia

Talia

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
A Map of the World

A Map of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Quiet on Set

Quiet on Set

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
My Dad's Name Was Huw. He Was an Alcoholic Poet.

My Dad's Name Was Huw. He Was an Alcoholic Poet.

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fuel

Fuel

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Befriend to Defend

Befriend to Defend

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hold

Hold

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Our Song

Our Song

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Window

Window

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Alan, the Infinite

Alan, the Infinite

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Water Baby

Water Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Last Video Store

The Last Video Store

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reconnected

Reconnected

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Siren

Siren

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Blue Passport

Blue Passport

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Keratin

Keratin

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Fruit Fix

The Fruit Fix

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Booklovers

Booklovers

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
A Spring in Endless Bloom

A Spring in Endless Bloom

2020
×
★★
Edit this entry  
23
We Farmed a Lot of Acres

We Farmed a Lot of Acres

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wick

The Wick

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Mexican Bretzel

My Mexican Bretzel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Time and Tide

Time and Tide

2020
×
★★★★
Edit this entry