Sort by

Richard has logged 35 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Without a Clue

Without a Clue

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House of Fear

The House of Fear

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
7500

7500

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Armour of God

Armour of God

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Split Second

Split Second

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
RSC Live: Macbeth

RSC Live: Macbeth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Daniel Sloss: X

Daniel Sloss: X

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Pearl of Death

The Pearl of Death

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gambit

Gambit

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shadowlands

Shadowlands

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry