Sort by

Richard has logged 251 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock Holmes Baffled

Sherlock Holmes Baffled

1900
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Little Chaos

A Little Chaos

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raffles

Raffles

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Appointment with Death

Appointment with Death

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spectre: Bond's Biggest Opening Sequence

Spectre: Bond's Biggest Opening Sequence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moriarty the Patriot

Moriarty the Patriot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moriarty the Patriot

Moriarty the Patriot

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Beanfilm

Beanfilm

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Current War

The Current War

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moriarty the Patriot

Moriarty the Patriot

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being James Bond

Being James Bond

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Making of 'The Birth of a Nation'

The Making of 'The Birth of a Nation'

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Filmed Prologue to Birth of a Nation

Filmed Prologue to Birth of a Nation

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bill

Bill

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Appointment with Murder

Appointment with Murder

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mystery of a Hansom Cab

The Mystery of a Hansom Cab

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Murder in Three Acts

Murder in Three Acts

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead Man's Folly

Dead Man's Folly

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thirteen at Dinner

Thirteen at Dinner

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salting the Battlefield

Salting the Battlefield

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Six Minutes to Midnight

Six Minutes to Midnight

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moriarty the Patriot

Moriarty the Patriot

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry