Dhiana has logged 53 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Adore

Adore

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry