Highest rated films

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Miracle Mile

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Come and See

    ★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★

  • Macario

    ★★★★

  • 28 Up

    ★★★★

  • 7 Plus Seven

    ★★★★

  • 63 Up

    ★★★★

  • 21 Up

    ★★★★

  • Behemoth

    ★★★★

  • 56 Up

    ★★★★

  • 42 Up

    ★★★★

  • 35 Up

    ★★★★

  • 49 Up

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 30 Films watched
  • 7.5 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Joker

Jan 1

Last Film

A Face in the Crowd

Apr 7

Genres, Countries & Languages

Documentary
14 films
Drama
14 films
Crime
8 films
Mystery
4 films
Thriller
4 films
History
3 films
Sci Fi
3 films
Romance
3 films
Action
2 films
Comedy
2 films
USA
14 films
UK
11 films
France
4 films
China
2 films
Spain
2 films
Mexico
1 film
Hong Kong
1 film
Belarus
1 film
English
25 films
Spanish
4 films
Italian
2 films
French
2 films
Japanese
1 film
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Belarusian
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 3

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

BadSmile’s most liked review

Uncut Gems

★★★★

Didnt feel like 2 hours and 15 minutes with a pacing that almost gave me a heart attack. No heroes, everyones a cunt. I liked it.

More reviews

BadSmile’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Paradox
Average weighted rating:

3.2

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Confession Killer
Average weighted rating:

3.6

Films BadSmile watched in 2020

  • A Face in the Crowd
  • I Never Sang for My Father
  • Macario
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • The Confession Killer
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • The Platform
  • The Outsider
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Ford v Ferrari
  • Ad Astra
  • Knives Out
  • Paradox
  • They Shall Not Grow Old
  • 63 Up
  • 56 Up
  • 49 Up
  • 42 Up
  • 35 Up
  • 28 Up
  • 21 Up
  • 7 Plus Seven
  • Seven Up!
  • Uncut Gems
  • WHAT DID JACK DO?
  • Lone Star
  • Come and See
  • Miracle Mile
  • Behemoth
  • Joker

World Map

Highly rated films BadSmile is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Road to Roma
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Father
  • Nine Days

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more