Dylan has written 259 reviews for films during 2021.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    Really heartbroken that McKay’s professional divorce to Will Ferrell is probably only going to lead to more of this brand of late night edutainment as high art. We’ve sailed so far past the need for satire that the few good licks this film gets at politics and the media is rendered moot. Leo yelling for his Oscar about how desensitized we’ve become in the wake of technology is a bit cathartic in the moment, but all it amounts to is…

  • Old

    Old

    ★★★½

    The Spielberg comparisons seem a little strange with hindsight, because Shyamalan is obviously a gonzo Rod Sterling. Goes beyond using simple Sci-fi allegories by indulging in bone breaking skin melding body horror to force us to look at the deep unspoken rules about our reality with the same perverse fascination of gawking at a seven car pileup. 

    The final fifteen minutes just completely tank this though, taking the nightmare logic and intangible emotions that were working just fine for the…

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★★

    In a year that saw creatively daring biopics of Fred Hampton and Diana Spencer that interrogated their complex identities as public figures and our relationships with them, Being the Ricardos is right behind them dragging their feet in a flaccid scattershot tribute to a TV icon. Not only does it attempt to compress a whole career and a week of recording I Love Lucy into two hours, but it also brazenly alternates focus between the fraught marriage of Lucille Ball…

  • 8-Bit Christmas

    8-Bit Christmas

    ★★★½

    Even though 80s nostalgia has run its course, it certainly doesn’t take away any of the charm from little holiday movie. A blatant riff on A Christmas Story that dispatches the rose colored whimsy in favor of the biting mania of Arnold’s quest through capitalism in Jingle All the Way, which makes it a little lopsided thematically when it wants to get serious and really tug at your heart strings. It’s cloying sentimentality only working because of Steve Zahn’s terrific career turn into becoming a dad for all seasons. I smell a Christmas cult classic in the making.

  • The Video Dead

    The Video Dead

    ★★★½

    A shining monument to the simple pleasures of 80s horror cheese: fog machines cranked to eleven, a score suspiciously reminiscent of one Cohn Jarpenter, and some of the most memorable zombie designs in the genre (complete with their own backstories!). Deliciously inept in all the right ways.

  • The Unforgivable

    The Unforgivable

    ★★

    Misery, misery, misery, that’s what you’ve chosen

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    As much as I love that stupid biker helmet from the Raimi films, this gets major points over on that for simply letting Willem Dafoe go full goblin sneer with his face. Dude goes feral and doesn’t look back honey!

    It’s the classic Spider-Man responsibility and self sacrifice tale the only way the MCU can do after sailing past the event horizon of Endgame: by building on years and years of other cinematic history. Decades of stories featuring themes of…

  • Spider-Man: Far From Home

    Spider-Man: Far From Home

    ★★★★½

    Really don’t get the hate for this one whatsoever, hope this gets the Iron Man 3 treatment and people drop whatever crazy hangups they have about this movie. I guess I just really prefer an effective and thrilling one shot-esque story of Spider-Man on a European vacation that has scale and stakes than comic accuracy or whatever else youtubers complain about. Yes it’s a poor take on the classical Peter Parker/Spider-Man balancing act and he’s gifted an entire weapons system…

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

    The teen comedy angle adds a pep in this movie’s swing that the other Spider-Man movies just didn’t have. The Raimi films certainly have a breathtaking excitement to them, but I wouldn’t ever describe those as particularly light or fizzy. This has a youthful energy that zips right past some of the tropes that were starting to pop up not just in the previous versions of the character, but in the greater MCU as well. It doesn’t take itself too…

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★½

    An actual war crime that they didn’t ask Paul Giamatti back for No Way Home. He’s the only one having fun here!

    I don’t know, I try and go into this movie with an open mind every time I marathon this series and it always manages to infuriate and disappoint at every turn. It’s got a sense of scale I’ll give it that, Spidey swinging and maneuvering through bolts of electricity around the city makes for some striking imagery that…

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★

    Does juuuust enough to squeak out of the shadow of the more spectacular first outing of this character, but still not enough to solidify its own identity. Tepidly attempts a more stripped back and loose origin by harnessing the power of mumblecore’s naturalism, which ultimately loses the dynamism that keeps you engaged. The awkwardly charming chemistry Andrew Garfield and Emma Stone bring with their romance really benefits from this approach, but the rest of the movie isn’t as lively as…

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What a flex to make a movie this entertaining and poignant out of something so structurally stuffed and scrambled. Spider-Man 2 savvily centered all of the external conflicts around Peter’s life, his personal relationships straining because of the responsibilities of being a hero, while this movie has every antagonist save for Nu-Gob retrofitted for thematic relevancy. There are large swaths where I become engrossed in a storyline and just forget that this is supposed to be a Venom or a…