Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Big City

The Big City

1963
×
Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
Edit this entry  
21
Opening Night

Opening Night

1977
×
Edit this entry  
18
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
Edit this entry  
17
The Interview

The Interview

2014
×
Edit this entry  
17
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
Edit this entry  
16
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
Read the review Edit this entry  
14
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
Edit this entry  
13
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Ravenous

Ravenous

2017
×
Edit this entry  
09
Underground

Underground

1995
×
Edit this entry  
07
Solaris

Solaris

1972
×
Edit this entry  
04
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
Edit this entry  
21
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★
Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★
Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Early Summer

Early Summer

1951
×
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Network

Network

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Farewell to Ozark

A Farewell to Ozark

2022
×
Edit this entry  
03
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
Edit this entry  
30
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
Edit this entry  
27
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
Edit this entry  
26
The Northman

The Northman

2022
×
Edit this entry