Sort by

hannah has logged 289 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
24
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Edit this entry  
19
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Karaoke Girl

Karaoke Girl

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Gypsy 83

Gypsy 83

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Go

Go

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
Read the review Edit this entry