RSS feed for Bailey

Bailey has logged 91 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
24
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Set It Up

Set It Up

2018
×
Edit this entry  
01
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Late Night

Late Night

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★
Edit this entry  
10
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Joseph: King of Dreams

Joseph: King of Dreams

2000
×
Read the review Edit this entry  
06
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sisterhood of the Traveling Pants 2

The Sisterhood of the Traveling Pants 2

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What If

What If

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Edit this entry