Sort by
  • Hopper: An American Love Story

  • Soviet Bus Stops

  • Word

  • Stars at Noon

  • Nostalgia

  • The Klabona Keepers

  • Holy Spider

  • Cairo Conspiracy

  • Doug and the Slugs and Me

  • Cesária Évora

  • Everything Everywhere All at Once

  • Rewind & Play

    ★★★

  • The Forger

  • Fire of Love

    ★★★★★

  • Adrienne

    ★★★★★

  • The Hermit of Treig

  • Red Notice

    ★★

  • Dropstones

  • Ayukawa: The Weight of a Life

    ★★★½

  • Yuni

    ★★★★

  • Quickening

    ★★★½

  • Benediction

    ★★★½

  • Scarborough

    ★★★★★

  • All My Puny Sorrows

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • The Balcony Movie

    ★★★★★

  • After Yang

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Daughter of a Lost Bird

    ★★★★★

  • Kímmapiiyipitssini: The Meaning of Empathy

    ★★★★★

  • The Gig Is Up

    ★★★

  • What Do We See When We Look at the Sky?

    ★★½

  • The Scary of Sixty-First

  • Poly Styrene: I Am a Cliché

    ★★★★★

  • Taming the Garden

    ★★★★½

  • Silent Voice

    ★★★½

  • The Book of Delights

    ★★★★★

  • Call Me Human

    ★★★★

  • Beans

    ★★★★★

  • The New Corporation: The Unfortunately Necessary Sequel

    ★★½

  • 'Til Kingdom Come

    ★★★★½

  • Beauty Water

    ★★★½

  • Cane Fire

    ★★★★½

  • The Shepherdess and the Seven Songs

    ★★★½

  • My Salinger Year

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★★

  • The Hidden Life of Trees

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Aswang

    ★★★½

  • On the Quiet

    ★★★★

  • Moving On

    ★★★

  • Lunana: A Yak in the Classroom

    ★★★★★

  • 1982

    ★★★★★

  • Atlantis

  • The Assistant

    ★★★★½

  • Wildlife

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Mistress America

  • The Humbling

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • Lola Versus

  • Damsels in Distress

  • Serious Moonlight

  • Waitress

    ★★★★★

  • Factotum

    ★★★½

  • Revolution #9

    ★★★★

  • Searching for Debra Winger

    ★★★½

  • I'll Take You There

  • Grind

    ★★★

  • Sudden Manhattan

    ★★★★★