Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Scarborough

Scarborough

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scarborough

Scarborough

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atlantis

Atlantis

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
1982

1982

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Simple Men

Simple Men

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hexed

Hexed

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Searching for Debra Winger

Searching for Debra Winger

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Serious Moonlight

Serious Moonlight

2009
×
Edit this entry  
20
Adrienne

Adrienne

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleep with Me

Sleep with Me

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Simple Men

Simple Men

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Revolution #9

Revolution #9

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleeping with Strangers

Sleeping with Strangers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Teresa's Tattoo

Teresa's Tattoo

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Factotum

Factotum

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Grind

Grind

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trust

Trust

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Big Girls Don't Cry... They Get Even

Big Girls Don't Cry... They Get Even

1991
×
Edit this entry  
06
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sudden Manhattan

Sudden Manhattan

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Daughter of a Lost Bird

Daughter of a Lost Bird

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Ayukawa: The Weight of a Life

Ayukawa: The Weight of a Life

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Quickening

Quickening

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
All My Puny Sorrows

All My Puny Sorrows

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Book of Delights

The Book of Delights

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Benediction

Benediction

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Taming the Garden

Taming the Garden

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Yuni

Yuni

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fucking Idiots

Fucking Idiots

×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beans

Beans

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry