Sort by

Q :) has logged 104 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
18
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
Edit this entry  
14
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom of the Operator

The Phantom of the Operator

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
The Atomic Cafe

The Atomic Cafe

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cabinet of Jan Švankmajer

The Cabinet of Jan Švankmajer

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gasland

Gasland

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Planning for Floods

Planning for Floods

×
★★★
Edit this entry  
17
The River

The River

1938
×
★★★
Edit this entry  
10
SHAMELESS: The ART of Disability

SHAMELESS: The ART of Disability

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stranger with a Camera

Stranger with a Camera

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
VTR St. Jacques

VTR St. Jacques

1969
×
★★★
Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Time for Burning

A Time for Burning

1967
×
★★★★
Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paper Tigers

Paper Tigers

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Encounter at Kwacha House - Halifax

Encounter at Kwacha House - Halifax

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
You Are on Indian Land

You Are on Indian Land

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Things I Cannot Change

The Things I Cannot Change

1967
×
★★★½
Edit this entry  
17
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Potato Hunter

The Potato Hunter

1991
×
Read the review Edit this entry  
06
How to Die in Oregon

How to Die in Oregon

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Balance

Balance

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★
Edit this entry  
22
All My Babies... A Midwife's Own Story

All My Babies... A Midwife's Own Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Corral

Corral

1954
×
Read the review Edit this entry  
15
Night Mail

Night Mail

1936
×
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
Edit this entry  
10
The Coiling Prankster

The Coiling Prankster

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
How the Myth Was Made: A Study of Robert Flaherty's Man of Aran

How the Myth Was Made: A Study of Robert Flaherty's Man of Aran

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Canon

Canon

1964
×
Read the review Edit this entry  
02
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
Read the review Edit this entry  
01
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
Read the review Edit this entry  
01
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
Read the review Edit this entry