Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Twisted

Twisted

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eraser

Eraser

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Princess

The Last Princess

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★★
Edit this entry  
03
Septembers of Shiraz

Septembers of Shiraz

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Photographer of Mauthausen

The Photographer of Mauthausen

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★
Edit this entry  
27
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Yin-Yang Master: Dream of Eternity

The Yin-Yang Master: Dream of Eternity

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Big Women

Little Big Women

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Priest

Priest

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★★
Edit this entry  
20
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Edit this entry