Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Touch

The Touch

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Saint

The Saint

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Riverdance 25th Anniversary Show

Riverdance 25th Anniversary Show

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rite

The Rite

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Riverdance: Live From New York City

Riverdance: Live From New York City

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anima Mundi

Anima Mundi

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All These Women

All These Women

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry