Sort by

Melissa has logged 83 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Sound of Music Live!

The Sound of Music Live!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Hollow Crown: Henry IV - Part 2

The Hollow Crown: Henry IV - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hollow Crown: Henry IV - Part 1

The Hollow Crown: Henry IV - Part 1

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hollow Crown: Henry V

The Hollow Crown: Henry V

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oklahoma!

Oklahoma!

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Company

Company

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prince Valiant

Prince Valiant

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stone Reader

Stone Reader

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rape of Europa

The Rape of Europa

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Art of the Steal

The Art of the Steal

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Deathstalker

Deathstalker

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Good Woman

A Good Woman

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Magic Flute

The Magic Flute

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Solomon Kane

Solomon Kane

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Love

Mad Love

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dancing for Mr. B: Six Balanchine Ballerinas

Dancing for Mr. B: Six Balanchine Ballerinas

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Immortals

Immortals

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry