RSS feed for Melissa

Melissa has logged 24 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Support Your Local Sheriff

Support Your Local Sheriff

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry