Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
24
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry