2017

bananut bananut’s year in review

bananut’s highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • From Beyond

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Raw

    ★★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★½

  • Hellboy II: The Golden Army

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Taxi Driver

Jan 2

Most Watched

Blade Runner 2049

twice

Last Film

Blade Runner 2049

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
41 films
Thriller
18 films
Comedy
18 films
Sci Fi
14 films
Mystery
12 films
Crime
12 films
Romance
12 films
Action
11 films
Horror
10 films
Fantasy
7 films
USA
43 films
UK
12 films
Japan
7 films
France
6 films
Canada
5 films
Germany
4 films
South Korea
3 films
Belgium
3 films
Austria
2 films
Hungary
2 films
English
52 films
Japanese
9 films
French
6 films
Spanish
5 films
Russian
3 films
Korean
3 films
German
3 films
Finnish
2 films
Italian
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 27

Watchlist

Stars

Directors

Crew

bananut’s most liked review

From Beyond

★★★★★

i have no idea why, but this is all i want out of film

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Dragonball Z - Resurrection F
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2017

  • Blade Runner 2049
  • Ex Machina
  • Vacation
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Skins
  • Only Lovers Left Alive
  • Knock Knock
  • Super
  • Death Note
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Blade Runner 2049
  • It
  • From Beyond
  • Boyka: Undisputed IV
  • Spirited Away
  • A Girl Like Her
  • The Handmaiden
  • Raw
  • Love Exposure
  • Personal Shopper
  • Colossal
  • T2 Trainspotting
  • The Witch
  • Arrival
  • Schneider vs. Bax
  • The Belko Experiment
  • La La Land
  • Steve Jobs
  • Prisoners
  • Whiplash
  • I Stand Alone
  • The Big Lebowski
  • The Neon Demon
  • Focus
  • The Void
  • Princess Mononoke
  • Your Name.
  • Ferris Bueller's Day Off
  • 10 Things I Hate About You
  • The Breakfast Club
  • Blue Valentine
  • Ghost in the Shell
  • Limitless
  • Juno
  • Hope
  • Circle
  • King Cobra
  • Finding Dory
  • Dragonball Z - Resurrection F
  • Dragon Ball Z: Battle of Gods
  • Wild Mouse
  • Cowboy Bebop: The Movie
  • Barking Dogs Never Bite
  • Jackass: The Movie
  • Love
  • Zodiac
  • The Social Network
  • Angst
  • John Wick
  • Trainspotting
  • Shortbus
  • Bronson
  • Her
  • Imperium
  • Day of the Dead
  • Taxi Driver

Highly rated films bananut missed

  • Falsettos: Live from Lincoln Center
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Saturation

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more