2018

bananut bananut’s year in review

bananut’s highest rated films

  • A Taxi Driver

    ★★★★★

  • Skate Kitchen

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Murder by Death

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★★

  • Hero

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 150 Films watched
  • 12.5 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

The Lobster

Jan 5

Most Watched

Climax

3 times

A Taxi Driver

twice

Skate Kitchen

twice

Last Film

A Taxi Driver

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
91 films
Comedy
61 films
Romance
27 films
Thriller
26 films
Mystery
21 films
Horror
20 films
Crime
20 films
Sci Fi
20 films
Action
19 films
Adventure
15 films
USA
108 films
UK
28 films
France
13 films
Germany
12 films
Belgium
6 films
South Korea
6 films
Austria
5 films
Sweden
5 films
Denmark
5 films
Japan
4 films
English
131 films
German
22 films
French
17 films
Spanish
11 films
Russian
6 films
Japanese
6 films
Korean
6 films
Norwegian
4 films
Italian
3 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 135

Watchlist

Stars

Directors

Crew

bananut’s most liked review

Barry Lyndon

★★★★★

Perhaps the most beautifully composed film I have ever seen. The framing in Kubrick movies always stands out.

More reviews

bananut’s most liked list

Tarantino Ranked

I'd probably have to rewatch all of them to make a more accurate list, but i guess this will do for now.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Kissing Booth
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Bad Fucking
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2018

  • A Taxi Driver
  • Annihilation
  • Call Me by Your Name
  • Roma
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Skate Kitchen
  • Mid90s
  • Eyes Wide Shut
  • All About Nina
  • Sorry to Bother You
  • Full Metal Jacket
  • Room 237
  • The Shining
  • Barry Lyndon
  • A Clockwork Orange
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • 2001: A Space Odyssey
  • Bad Times at the El Royale
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Murder by Death
  • Lolita
  • 20th Century Women
  • Mistress America
  • Spartacus
  • Paths of Glory
  • The Edge of Seventeen
  • The Killing
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Kids
  • Super 8
  • The House That Jack Built
  • Tau
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Climax
  • Barry Lyndon
  • Thirteen
  • Assassination Nation
  • Donnie Darko
  • Enter the Battlefield: Life on the Magic - The Gathering Pro Tour
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Nightmare Before Christmas
  • Climax
  • Disobedience
  • Boyhood
  • Battle
  • Okja
  • Thirst
  • A Taxi Driver
  • Amélie
  • Love, Simon
  • Eighth Grade
  • Skate Kitchen
  • Battle Royale
  • Paper Towns
  • The Diary of a Teenage Girl
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Frances Ha
  • Princess Mononoke
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Cam
  • Gerald's Game
  • Victoria
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • The Princess Diaries
  • Overlord
  • The Edge of Seventeen
  • To All the Boys I've Loved Before
  • First Man
  • The Place Beyond the Pines
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Citizen Kane
  • Two Night Stand
  • A Prayer Before Dawn
  • Mandy
  • Under the Silver Lake
  • Suspiria
  • Dogtooth
  • The Favourite
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Suspiria
  • Memories of Murder
  • Beyond Re-Animator
  • Bride of Re-Animator
  • Burning
  • Re-Animator
  • The Night Comes for Us
  • Non-Fiction
  • Requiem for a Dream
  • Climax
  • Maniac
  • The Haunting of Hill House
  • Antiporno
  • Before I Go to Sleep
  • The Nice Guys
  • Hero
  • Get Out
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • BlacKkKlansman
  • Kingsman: The Secret Service
  • Fucking Berlin
  • Mary Shelley
  • The Kissing Booth
  • Flower
  • Thelma
  • Hereditary
  • Horrible Bosses 2
  • Suck Me Shakespeer 2
  • Isle of Dogs
  • Avengers: Infinity War
  • A Quiet Place
  • Red Sparrow
  • Ready Player One
  • The Party
  • Creed
  • The Shape of Water
  • The Meaning of Life
  • Downsizing
  • I, Tonya
  • Slugs
  • Zootopia
  • Role Models
  • The Perks of Being a Wallflower
  • (500) Days of Summer
  • Grimsby
  • Life Eternal
  • Lady Bird
  • Suck Me Shakespeer
  • Contact High
  • Hotel Rock'n'Roll
  • Bad Fucking
  • Your Name.
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Darkest Hour
  • This Crazy Heart
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Wonder Wheel
  • Moonrise Kingdom
  • The Grand Budapest Hotel
  • Jackass 2.5
  • Jackass 3.5
  • Jackass 3D
  • Jackass Number Two
  • The Greatest Showman
  • City of God
  • Mean Girls
  • Ingrid Goes West
  • What We Do in the Shadows
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Lobster

Highly rated films bananut missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Dominion
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Springsteen On Broadway
  • Burn the Stage: The Movie

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more