RSS feed for Alexander

Alexander has logged 150 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shall We Dance?

Shall We Dance?

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twister

Twister

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wolf

Wolf

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
17
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Martyrs

Martyrs

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
Read the review Edit this entry  
05
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
DumbLand

DumbLand

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry