Sort by

céline has logged 376 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★★
Edit this entry  
24
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Rien lâcher

Rien lâcher

2020
×
Edit this entry  
10
All Good Things

All Good Things

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Hired a Contract Killer

I Hired a Contract Killer

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Boy A

Boy A

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Home Sweet Home

Home Sweet Home

1973
×
★★★
Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Edit this entry  
03
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★½
Edit this entry  
30
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Plot Point

Plot Point

2008
×
Edit this entry  
27
The Invader

The Invader

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★
Edit this entry  
22
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumped

Dumped

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★
Edit this entry