Sort by

bansheebeat has logged 127 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Super 8

Super 8

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prince: Sign o' the Times

Prince: Sign o' the Times

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
K-ON! The Movie

K-ON! The Movie

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Final Fantasy: The Spirits Within

Final Fantasy: The Spirits Within

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Men

Men

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mechanical Violator Hakaider

Mechanical Violator Hakaider

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Revue Starlight: Rondo Rondo Rondo

Revue Starlight: Rondo Rondo Rondo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prince: Sign o' the Times

Prince: Sign o' the Times

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mirrored Mind

Mirrored Mind

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blazing World

The Blazing World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Everything Is Illuminated

Everything Is Illuminated

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry