• Thor: Love and Thunder

    ★★★½

  • Minions: The Rise of Gru

    ★★★★★

  • Obi-Wan Kenobi

    ★★★★½

  • Elvis

    ★★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • The Northman

    ★★★★½

  • Morbius

    ★★★★★

  • Bodies Bodies Bodies

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★★

  • This Much I Know to Be True

    ★★★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Dune

  • Free Guy

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Memoria

    ★★

  • Titane

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Music

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ½

  • OPAL

  • Hubie Halloween

    ★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The Stunt Double

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Artemis Fowl

    ½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Unsettling Scenes

  • The Wrong Missy

    ½

  • Rhubarb

    ½

  • Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • Love Wedding Repeat

    ★½

  • Tigertail

    ★★★½

  • Coffee & Kareem

  • Wave Sounds

    ½

  • The Call of the Wild

    ★★★

  • Nine Minutes

  • Lost Girls

    ★★½

  • Nine Days

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★½

  • Shirley

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Zola

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • Bad Boys for Life

    ★★½

  • My Spy

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★½

  • Kill Chain

    ★★

  • Make Me a Sandwich

  • Zombieland: Double Tap

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★½

  • Tall Girl

    ½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½