Sort by

samuel has logged 61 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
King Lear

King Lear

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Profile

Profile

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hotel for Dogs

Hotel for Dogs

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry