Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Well Groomed

Well Groomed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bait

Bait

2012
×
★½
Edit this entry  
07
Left Behind

Left Behind

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rosie

Rosie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry