Sort by

barb3 has logged 133 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween: The Inside Story

Halloween: The Inside Story

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry