lauren has logged 437 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lilting

Lilting

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Atman

Atman

1975
×
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chizuko's Younger Sister

Chizuko's Younger Sister

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
½
Read the review Edit this entry  
10
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hedonists

The Hedonists

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Silence

Silence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Talking to Myself

Talking to Myself

1985
×
Edit this entry  
07
Depression Focus Please

Depression Focus Please

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magazine Mouth

Magazine Mouth

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Apologies

Apologies

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pixillation

Pixillation

1976
×
Read the review Edit this entry  
04
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fainting Spells

Fainting Spells

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
Read the review Edit this entry  
26
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry