lauren has logged 44 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
Read the review Edit this entry  
26
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red Ant Dream

Red Ant Dream

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beautiful New Bay Area Project

Beautiful New Bay Area Project

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
Read the review Edit this entry  
16
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Falling

The Falling

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ostia

Ostia

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dear Babylon

Dear Babylon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tower XYZ

Tower XYZ

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twilight City

Twilight City

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Platform

Platform

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
Read the review Edit this entry  
04
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry